Dlužné výživné - vymáhání v průběhu insolvence. Jak to prosím funguje?

Zodpovězené
17. srp 2023

Dobrý den,

ex-partner dluží na dcery za několik let celkem cca 500 tis. Kč plus na mě výživné pro neprovdanou matku cca 120 tis. Byl za to neplacení již i opakovaně odsouzen a ve VTOS. Obojí výživné je již samozřejmě vymáháno exekučně.

Nyní začal pracovat a zažádal si o insolvenci. Těch různých dluhů má víc. Chce po mně prominutí cca 30-40 % dluhu na výživném s tím, že jinak mu ta insolvence prý nevyjde a já stejně nic moc nedostanu.

Jak to prosím funguje?

Měla jsem za to, že po dobu insolvence (5 let?) mu bude strháváno tolik, že mu zůstává životní minimum, ať vydělá cokoliv, tzn. výše dluhu by v tom neměla hrát roli.....A po té době bude on úplně bez dluhu, i když na tom dlužném výživném za těch 5 let splatí třeba jen 50 tis., tak zbytek se mu promíjí?

Prosím o radu, zda na takovou dohodu o snížení dluhu mám přistoupit. Dle mého názoru je to k ničemu. A zda po uplynutí doby insolvence už z dluhu opravdu dcery nic neuvidí...

Děkuji

Dobrý den,

není důvod, abyste dluh na výživném promíjela, je totiž přednostní pohledávkou a musí být vypláceno nejen před ostatními dluhy (například před půjčkami), ale i v plné výši a včetně dlužného výživného. Tedy, pokud dlužník řádně zasílá splátky insolvenčnímu správci, pak první jde odměna ins. správci a následně se Vám vyplácí běžné a dlužné výživné a až pak se uspokojují další věřitelé.

Ano, máte pravdu, dlužníkovi se bude strhávat na oddlužení, vše co převyšuje nezabavitelnou částku. Tady nezáleží na tom, v jaké výši má dluhy (včetně výživného), ale na tom, jaké bude mít příjmy a zda-li je schopen se za dobu 5 let oddlužit. Tedy není pravdou, že když mu neprominete část dluhu, nebude mu povoleno oddlužení.

Pokud je výživné uplatněno v insolvenci, pak se nepromlčuje a buď je v rámci insolvence splaceno nebo po zrušení insolvence jej můžete znovu uplatnit v exekučním řízení.

Přeji Vám hezký den,
Andrea Viznerová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441